Bóle kręgosłupa oraz mięśni przykręgosłupowych
Najczęstszą przyczyną tego typu bólów jest brak utrzymywania odpowiedniej postawy ciała, stres, zła dieta oraz dźwiganie ciężkich rzeczy.
Częstą przyczyną jest też uszkodzenie krążków międzykręgowych czyli dysków.
Krążki znajdują się między kręgami i zapobiegają ocieraniu się kręgów, pełniąc funkcję amortyzatorów.
Gdy krążek przemieści się, może uciskać nerwy rdzeniowe. Wówczas ból promieniuje wzdłuż ich przebiegu, np. do pośladka i nogi lub barku i ręki. Możemy wtedy mówić o rwie kulszowej.
W przypadku wysunięcia się dysku na zewnątrz (dyskopatia) może nastąpić pęknięcie dysku i wylanie się jego jądra na zewnątrz (przepuklina jądra miażdżystego). Może to mieć poważne konsekwencje nie tylko bólowe, ale również neurologiczne.
Przyczyny bólu pośrednio powodowane są też zwiotczeniem mięśni, zarówno mięśni pleców jak również brzucha. Jest to szczególnie odczuwalne u osób prowadzących siedzący tryb życia, w tym kierowców. U ludzi siedzących dodatkowym czynnikiem jest długotrwałe, jednostajne obciążanie określonych partii kręgosłupa.
Niebagatelną rolę odgrywa odpowiednia dieta, kości potrzebują m.in. wapnia. Należy więc wraz z pożywieniem dostarczać potrzebne składniki.
Wpływ na ból kręgosłupa może mieć też nadwaga. Tłuszcz (szczególnie okolic brzucha) obciąża odcinek lędźwiowy. Ścieranie się chrząstek prowadzi w efekcie do choroby zwyrodnieniowej.
Stres odgrywa zasadniczą rolę w bólach górnych partii pleców oraz karku. Jest przyczyną napięć mięśni i dolegliwości, które z nich wynikają.
Częste dźwiganie ciężkich rzeczy również prowadzi do zwyrodnień i dyskopatii.